5 sposobów na to, jak się uchronić przed zaległościami w 2019 roku?

Ewindykator.pl | Internetowy System Do Windykacji > Firmowa windykacja  > 5 sposobów na to, jak się uchronić przed zaległościami w 2019 roku?

5 sposobów na to, jak się uchronić przed zaległościami w 2019 roku?

Nowy rok to czas podsumowań, wytyczania celów na nadchodzące miesiące oraz snucia planów dotyczących rozwoju firmy. To także okres rozliczania dochodów i podsumowań finansowych. Warto spojrzeć na ostatnie 12 miesięcy i zweryfikować to, co wydarzyło się w tym czasie w Twojej firmie. Czy rozwój Twojego biznesu szedł dokładnie tak, jak sobie zaplanowałeś? Które z planów udało Ci się zrealizować, a które zakończyły się totalnym fiaskiem? Jakiego typu trudności napotkałeś i jak udało Ci się je pokonać? Prowadzenie biznesu jest tak naprawdę bardzo podobne do tego, co dzieje się w życiu każdego z nas – każde doświadczenie uczy nas czegoś nowego. Z tego względu warto podczas noworocznych podsumowań przeanalizować to, co chcemy poprawić w kolejnym roku. Dziś podpowiemy Wam, jak uchronić się przed nierzetelnymi kontrahentami i zaległościami w płatnościach. W końcu bez stałego źródła dochodu rozwój Twojej firmy nie będzie możliwy!

 

Co wiemy na temat sytuacji przedsiębiorców w 2018 roku?
Badanie „Bezpieczeństwo finansowe małych firm w Polsce” przeprowadzone przez SMEO oraz Biuro Informacji Gospodarczej ERIF dowiodło, że aż 27% polskich mikro firm w okresie ostatnich dwóch lat doświadczyło sytuacji, w której nie uzyskało płatności za dostarczony produkt lub usługę. Co więcej, aż 36% badanych potwierdziło, że kontrahenci zapłacili im tylko cześć należnej kwoty.

Objęte badaniem firmy potwierdziły także, że w okresie ostatnich dwóch lat miały problemy finansowe (45%), a 55% ankietowanych z tego typu przeszkodami w rozwoju firmy spotkało się nawet kilka razy. Trzeba także dodać, że to na barki nieregularnych przychodów przedsiębiorcy spędzają winę za powstałe problemy finansowe. Fakt ten potwierdziło aż 42% badanych.

Z kolei z analizy przeprowadzonej przez BIG InfoMonitor wynika, że tylko jednej na dziesięć firm z sektora MŚP opóźnienia w płatnościach nie dotyczą, a blisko 60% przedsiębiorców czekało ponad 60 dni w ostatnim półroczu na uregulowanie zaległych płatności. Co więcej, z tych samych badań wynika, że 30% polskich firm postrzega zaległości w płatnościach jako bezpośredni czynnik wpływający na zmniejszenie obrotów firmy. A jak doskonale wiemy, im mniejsze obroty, tym mniej środków na inwestycje oraz rozwój i prosta droga do ogłoszenia upadłości.

Sytuację tę potwierdzają także badania. Wraz z końcem października 2018 roku upadłość ogłosiło aż 824 firm, czyli o 9% więcej w stosunku do roku ubiegłego. Z danych przedstawionych przez Euler Hermes wynika także, że tylko w październiku ubiegłego roku opublikowanych zostało 101 informacji o niewypłacalności przedsiębiorstw. Analitycy rynkowi podkreślają również, że w pierwszym półroczu 2018 roku nie było sektora gospodarki, w którym liczba firm borykających się z niewypłacalnością zmniejszyłaby się w porównaniu do roku poprzedniego.

 

Co zatem zrobić, aby rok 2019 był bardziej przychylny dla przedsiębiorców?

Sprawdzaj kontrahentów

Z danych przedstawionych przez BIG wynika, że przedsiębiorcy chętnie korzystają z ich baz danych w celu weryfikacji nowego kontrahenta. Często opinii zasięgają także wśród znajomych, zaprzyjaźnionych firm oraz w Internecie.

Bardzo dobrym źródłem informacji na temat danej firmy jest także internetowy portal KRS. Składane przez spółki sprawozdania finansowe można tam sprawdzić zupełnie bezpłatnie.

– Większość przedsiębiorców przyznaje, że opóźnienia często są wynikiem skupienia się na prowadzonej działalności i pozyskiwaniu klientów. Na prześwietlanie nowych kontrahentów brakuje czasu. – dodaje Sławomir Grzelczak, prezes BIG Info Monitor.

Jest to bardzo ważna kwestia, na którą koniecznie należy zwracać uwagę w 2019 roku. Nawet kilku nowych kontrahentów nie będzie stanowić wartości dla Twojej firmy, jeśli nie będą oni wypłacalni.

 

Wysyłaj powiadomienia o zbliżającym się terminie płatności

Ponad 60% firm z sektora MŚP, które oczekują na uregulowanie przeterminowanych należności, zostaje na przysłowiowym „lodzie”. Wobec tak zatrważających statystyk warto wprowadzić w czyn działania prewencyjne.

Jednym z nich jest stały monitoring faktur oraz wysyłanie do nierzetelnych kontrahentów stosownych powiadomień. Przykładowo, system eWindykator daje użytkownikom możliwość stworzenia indywidualnej ścieżki powiadomień, zgodnej z kulturą organizacyjną danej firmy. Kontakt możliwy jest przez telefon, SMS czy mail. Często prewindykacja wystarczy do tego, aby skutecznie zachęcić kontrahenta do szybkiej spłaty należności.

 

Powierz windykację należności w ręce specjalistów

Prowadzenie firmy wymaga dużego zaangażowania i stałej kontroli postępów prowadzonych działań. Jeśli staramy się każde z zadań wykonać samemu, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że zabraknie nam kompetencji, lub po prostu w natłoku obowiązków o czymś zapomnimy.

Warto więc mierzyć siły na zamiary i skupić się na kluczowych obszarach prowadzenia biznesu. Resztę zadań najlepiej jest powierzyć w ręce wyspecjalizowanych w danym obszarze firm. Podobnie jest z windykacją należności.

 

Ogłoś rok 2019, rokiem bez zaległości!

Doskonale wiemy, że dotrzymywanie noworocznych postanowień bywa trudne. Często brakuje nam zapału i wytrwałości. Jednak kwestia płynności finansowej Twojej firmy powinna być priorytetem. Jeśli zadbasz o weryfikację kontrahentów, będziesz monitorować faktury, a w razie problemów z windykacją należności, udasz się po pomoc do wykwalifikowanej w tym obszarze firmy, to szansa na uniknięcie zaległości w 2019 roku zdecydowanie wzrośnie!