Windykacja przez SMS

Windykacja przez SMS

Jak można było kiedyś bez nich funkcjonować? Dla dzisiejszych dwudziestolatków czasy bez SMS-ów są zapewne trudne do wyobrażenia… Pamięta je za to doskonale jeszcze pokolenie lat 80… które liściki pisało odręcznie.

3 grudnia 2012 r. mija dwadzieścia lat odkąd został wysłany pierwszy w historii sms. Wysłał go Neil Papworth z Wielkiej Brytanii. Pracownik Vodafone, historycznego SMS-a posłał kolegom na telefony komórkowe ze swojego komputera składając im życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia. No cóż, trzeba przyznać, że zrobił to ze sporym zapasem.

Na początku SMS-y miały służyć operatorom sieci komórkowych do informowania klientów o awariach czy nowych promocjach i wysyłane były tylko z komputerów. Nie istniała jeszcze bowiem technologia umożliwiająca przesyłania SMS-ów do innych sieci, ale zmieniło się za sprawą nastolatków. Obecnie wszyscy wykorzystują ten kanał komunikacji. Przeprowadzone przez SerwerSMS.pl badania potwierdziły, że Polacy bardzo lubią tę formę komunikacji. Aż 75% pytanych wskazało, że korzysta z SMS-ów codziennie. Im niższy przedział wiekowy, tym liczba deklaracji wyższa (w grupie 18-20 lat to 83,3%, a wśród osób po 60-tce – 46,7%).

Badani wśród najważniejszych cech tej formy kontaktu wymieniali głównie: szybkość dostarczania wiadomości (66,6%), niski koszt (64,9%) prostotę użytkowania (47,1%) oraz łatwy dostęp (45,6%). Według autorów badań te cechy SMS-ów skłaniają ku nim także prywatne firmy i urzędy, które chcą dotrzeć do konkretnej grupy odbiorców.