Windykacja długów krok po kroku

Twój kontrahent zalega z płatnościami? Nie czekaj z podjęciem działań! Im więcej czasu upłynie od przedawnienia faktury, tym większe prawdopodobieństwo, że nie zostanie ona już nigdy uregulowana.

Jak przebiega windykacja długów?

  1. Prewindykacja

To pierwszy etap egzekucji długów. Bazuje on na polubownych rozmowach, przypominaniu o zaległości w płatnościach. Komunikacja z dłużnikiem odbywa się drogą mailową, poprzez SMS, telefon czy pocztę tradycyjną.

  1. Windykacja miękka

W sytuacji, gdy kontrahent nadal unika płatności, warto wystosować do niego oficjalne pismo – tak zwane przedsądowe wezwanie do zapłaty. W wielu przypadkach taka forma ponaglenia działa motywująco. W piśmie tym należy dokładnie wskazać, które faktury zostały przedawnione oraz ustalić nowy termin spłaty zobowiązania.

  1. Windykacja twarda

Jeśli dłużnik nadal unika spłaty należności, to warto podjąć kolejne kroki. Możemy wystawić długi na giełdę długów, wpisać dłużnika do rejestru KRD, a w ostateczności skierować sprawę do sądu.

Możliwości windykacji długów jest wiele. Jednak im wcześniej uda nam się wyegzekwować należności, tym lepiej. Jakie są Wasze doświadczenia w egzekucji należności? Macie swoje sprawdzone i skuteczne metody? Co robicie w sytuacji, gdy kontrahent zalega z płatnościami?