Wady i zalety sprzedaży wierzytelności

Ewindykator.pl | Internetowy System Do Windykacji > Firmowa windykacja  > Wady i zalety sprzedaży wierzytelności

Twój kontrahent zalega z płatnościami i nie reaguje na polubowne wezwania do uregulowania należności? W tej sytuacji ciężko jest liczyć na „dobrą wolę”. Biegnący czas działa na Twoją niekorzyść. Co możesz zrobić, żeby wyegzekwować chociaż część należności? Pomyśl o sprzedaży wierzytelności.

 

Sprzedaż zaległych należności odbywa się poprzez umowę kupna-sprzedaży. Jeśli decydujesz się na tę formę egzekucji należności, to przede wszystkim zwróć uwagę na:

 

  • Kwotę wierzytelności, którą otrzymasz,
  • Datę uregulowania należności za sprzedawane zobowiązania,
  • Kwestię odpowiedzialności strony sprzedającej i kupującej.

 

Trzeba pamiętać, że w przypadku sprzedaży wierzytelności nigdy nie otrzymamy pełnej kwoty, która widnieje na fakturze. To podstawowa wada tej formy egzekucji należności. Jednak w sytuacji, gdy zależy nam na zachowaniu płynności finansowej, to sprzedaż wierzytelności jest jednym z najszybszych sposobów na odzyskanie pieniędzy.

 

Zaletą sprzedaży wierzytelności jest fakt, że zmniejsza ona zobowiązania podatkowe. Różnica, która powstaje między wartością długu a uzyskaną kwotą sprzedaży, jest kosztem uzyskania przychodu. Sprzedaż długu pozwala także na uniknięcie kosztownego postępowania sądowego i zwiększa szansę na zachowanie płynności finansowej.