Na czym polega windykacja polubowna?

Na czym polega windykacja polubowna?

Niemal każdy przedsiębiorca spotkał się z problemem nieterminowego regulowania należności przez partnerów biznesowych. Prowadząc współpracę z wieloma kontrahentami, ciężko jest przewidzieć, który z nich nie będzie się sumiennie wywiązywać ze swoich obowiązków. Co zrobić w sytuacji, gdy faktura została już wystawiona, zapłaciliśmy naliczony podatek, a pieniędzy na koncie nadal nie ma?

 

Windykacja polubowna – pierwszy krok w egzekucji długów

Każdy z nas ma wiele obowiązków, także i nasi kontrahenci. Często nieuregulowane w terminie faktury to wynik błędu ludzkiego. Przed takimi sytuacjami możemy się chronić poprzez tak zwane działania „prewindykacyjne”. Na czym one polegają? Na przypominaniu kontrahentom o zbliżającym się terminie płatności.

 

Pomocne w tych sytuacjach będą internetowe systemy do windykacji. Pozwalają one na automatyzację takich zadań, co przekłada się na efektywność codziennej pracy i pozytywnie wpływa na terminowość wpłat. System taki weryfikuje terminy płatności faktur, rozpoznaje te, których termin wykonalności się zbliża, bądź też właśnie minął i wysyła wcześniej ustawione monity do klientów. Mogą one przybrać formę maila, wiadomości SMS (także głosowej) czy faksu.

 

Windykacja miękka – kolejny krok windykacji długów

Jeśli wysyłane do klientów monity nie przyniosą efektów, to warto sięgnąć po narzędzia windykacji miękkiej. Jedną z najskuteczniejszych form próby ponaglenia nieuczciwych kontrahentów jest wezwanie do zapłaty. O tym, co powinno zawierać przedsądowe wezwanie do zapłaty, pisaliśmy na naszym blogu– zachęcamy do lektury.

 

Oczywiście kwestie te możemy także powierzyć w ręce specjalistów. Często takie funkcjonalności udostępniają wspomniane systemy do e-windykacji. Stosowne pismo może być przygotowane przez prawników. Przykładowo system e-Windykator udostępnia swoim klientom opisaną funkcjonalność i każde wezwanie do zapłaty, czy inne pismo wspierające proces odzyskiwania należności, jest przygotowywane przez specjalistów z Kaczmarski Inkasso.

 

Trzeba przy tym pamiętać, że choć windykacja miękka czy polubowna dążą do rozstrzygnięcia sporu na drodze negocjacji, to muszą bazować na konkretnych postanowieniach. Należy przedstawić dłużnikowi szczegółowe informacje, których faktur dotyczą nasze monity oraz wezwać go do ich uregulowania w ściśle określonym terminie. W przypadku pisemnego wezwania dłużnika do spłaty długu należy takie pismo wysłać listem poleconym.

 

Windykacja polubowna jest rozwiązaniem korzystnym dla obu stron – zarówno dla dłużnika, jak i wierzyciela. Podpisanie ugody i ustalenie nowych warunków spłaty należności, pozwala dłużnikowi uniknąć postępowania sądowego, upublicznienia długu w BIG czy na giełdzie długów i interwencji komornika. Z kolei wierzycielowi pozwala uniknąć żmudnego i kosztownego procesu dociekania swoich praw.