Jaką skuteczność w procesie windykacji mają wpisy do KRD?
Jak wynika z najnowszego raportu „Portfel należności polskich przedsiębiorstw” opublikowanego przez KPF i KRD w kwietniu 2018 roku, problem zatorów płatniczych zaczyna ponownie narastać. Coraz więcej firm boryka się z problemem windykacji należności, a liczba podmiotów i osób fizycznych dodanych do rejestrów KRD powiększa się.
Na listach dłużników znajdują się osoby fizyczne i przedsiębiorcy, którzy zalegają w płatnościach alimentów, pensji, rat kredytów, mandatów, rachunków czy faktur.
Wpis do KRD to dla dłużnika nie tylko rysa na wizerunku, ale w praktyce także kłopoty z zaciąganiem kredytów czy zawieraniem umów z operatorami telefonii komórkowej.
Coraz częściej Krajowy Rejestr Długów wykorzystywany jest nie tylko do publikacji danych na temat nierzetelnych kontrahentów, ale także do ich weryfikacji. Jeśli więc wpis zostanie opublikowany, to trzeba liczyć się z tym, że trafi on do przestrzeni publicznej.
Według danych opublikowanych przez KRD, aż 85% dłużników wpisanych do ich rejestrów decyduje się na spłatę zobowiązań. Jak więc widać, jest to bardzo skuteczne narzędzie w egzekucji długów.
A Wy jak oceniacie skuteczność wpisów do KRD w procesie windykacji należności? Korzystaliście już z tej formy odzyskiwania długów?