ABC windykacji twardej

ABC windykacji twardej

Działania windykacyjne, z którymi spotykamy się na rynku w Polsce, możemy podzielić na dwie zasadnicze kategorie. Pierwszą, stanowi windykacja miękka. Są to działania oparte o pobłażliwe, łagodne działania wobec dłużników. Głównie takich, których zadłużenie jest wynikiem wydarzeń o stosunkowo krótkiej historii. W przypadku windykacji twardej, mówimy już o innym podejściu i regułach.

Windykacja twarda, czyli jaka?

W przeciwieństwie do przypadku pierwszego, tutaj mamy już do czynienia z wykorzystywaniem ostrzejszych metod i technik windykacyjnych. Przyjrzyjmy się pokrótce kilku tym rozwiązaniom, aby unaocznić różnice.

Przykłady działań w zakresie windykacji twardej

*temp*W twardych warunkach windykacyjnych, raczej częściej spotkamy się z tym, że konkretna osoba zapada się pod ziemię. Powodów może być całe mnóstwo – alimenty, nieuregulowane zobowiązania wobec kontrahentów, długo by wymieniać.

Kolejnym krokiem, który mogą podjąć firmy windykacyjne, jest wykorzystanie pomocy detektywów. Niedorzeczne? Niekoniecznie – specjaliści świadczący usługi detektywistyczne, działając w sposób wysoce profesjonalny i dyskretny, mają doświadczenie w „namierzaniu” takich zaginionych osób. Jeżeli efekt w postaci pracy detektywów zostaje osiągnięty, przy dalszym braku responsu i spłaty ze strony dłużnika, zostaje kolejny krok.

Droga sądowa

W przypadku, gdy wcześniejsze działania nie przynoszą rezultatów, należy zwrócić się do sądu. Tak jest, skierowanie działania na sądową drogę, wiąże się niekiedy z koniecznością długiego czasu oczekiwania. Z drugiej strony, droga sądowa jest jednym z najbardziej perspektywicznych działań. Przecież nikt nie będzie uchylał się od decyzji sądu. Z reguły skutkuje to zmiana nastawienia, pewnego rodzaju skruchą i faktycznym wstąpieniem na drogę, która jest ukierunkowana na rozwiązanie sytuacji zadłużenia.

Firmy windykacyjne

Należy zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Kiedy ktoś już zdecyduje o skorzystaniu z usług profesjonalnej i doświadczonej firmy, działającej w obszarze windykacji – automatycznie godzi się na warunki, wedle których taka firma działa. W przypadku współpracy z doświadczonymi, profesjonalnymi windykatorami, mamy wysokie prawdopodobieństwo osiągnięcia pożądanego efektu. Tym samym, nie warto jest stawiać na przypadkowe firmy, bowiem może to nas kosztować nie tylko niepotrzebne, kolejne nerwy. Kosztem, co zrozumiałe w takich sytuacjach, są również kwestie finansowe. Jeśli ktoś naprawdę chce odzyskać należne sumy pieniędzy, wynikające z wcześniejszy ustaleń, profesjonalne podejście do sprawy jest elementem absolutnie koniecznym.